Evenimente ce vor avea loc în Arhiepiscopia Iașilor în perioada 26 iunie - 2 iulie 2022

Arhiepiscopia Iașilor Iunie 25, 2022

Duminică, 26 iunie

Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, va oficia Sfânta Liturghie la Mănăstirea Bucium din Iași.

Preasfințitul Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor, va oficia Sfânta Liturghie în Parohia Sfântul Dumitru Borosoaia, comuna Plugari, județul Iasi, protopopiatul Hârlău.

Biserica Sfânta Treime Tudora, Protopopiatul Botoșani, va găzdui întâlnirea Cercului Pastoral Vovidenia Tudora, începând cu ora 16.00. În cadrul întâlnirii va fi săvârșită Taina Sfântului Maslu și va fi susținută o conferință pe tema Sfântul Paisie, dascăl al rugăciunii, de către Pr. Dumitru Mârzan de la Parohia Tudora I.

Biserica Sfântul Mare Mucenic Gheorghe Sulița I, Protopopiatul Botoșani, va găzdui întâlnirea Cercului Pastoral Adormirea Maicii Domnului Sulița, începând cu ora 16.00. În cadrul întâlnirii va fi săvârșită Taina Sfântului Maslu și va fi susținută o conferință pe tema Duhul rugăciunii părintești, alinare și mângâiere pentru fiii duhovnicești, de către Pr. Valeriu Luca de la Parohia Zlătunoaia.

Parohia Sfânta Împărăteasă Pulheria Pîrcovaci organizează, începând cu ora 16.00, concursul Toaca-n suflet, cânt în cer, la care vor participa copii din județele Bacău, Brașov, Botoșani, Călărași și Iași.

La Centrul Cultural-Pastoral Sfântul Daniil Sihastrul din Durău vor debuta taberele de vară Floare de colț dedicate copiilor cu vârste cuprinse între 9 și 17 ani.

Marți, 28 iunie

Protopopiatul Roznov organizează Conferința preoțească de primăvară la Parohia Săvinești 2, cu participarea Preasfințitului Părinte Nichifor Botoșăneanul, Episcopul-vicar al Arhiepiscopiei Iașilor.

În cadrul Ansamblului Mitropolitan se va desfășura ședința săptămânală a Permanenței Consiliului Eparhial Iași.

Al doilea eveniment din seria de întâlniri desfăşurate sub genericul „Ne vedem la Mitropolie” va avea loc, începând cu ora 19.00, în Sala „Iustin Moisescu” din cadrul Ansamblului Mitropolitan. Întâlnirea de marţi, cu titlul „Transumanismul şi noile ideologii”, organizată de Sectorul de Comunicare și Relații Publice al Arhiepiscopiei Iaşilor, îi va avea ca invitați pe prof. univ. dr. Nicu Gavriluță, de la Facultatea de Filosofie și Ştiinţe Social-Politice din cadrul UAIC Iaşi, și pe Vasile Bănescu, purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române. Moderatorul conferinţei va fi pr. Constantin Sturzu, purtătorul de cuvânt al Arhiepiscopiei Iaşilor.

Joi, 30 iunie

Parohia Sfântul Prooroc Daniel din Iași va găzdui Întâlnirea Tinerilor din Protopopiatele Iași I și Iași II. În cadrul întâlnirii, tinerii vor participa la Sfânta Liturghie, vor audia conferința Rugăciunea - întâlnire cu Dumnezeu și cu mine însumi și vor participa la ateliere de lucru susținute de preoți din cele două protopopiate.

Biserica parohiei Deleni I, Protopopiatul Hârlău, va găzdui întâlnirea Cercului Pastoral nr. 2 Sfântul Mare Mucenic Gheorghe, începând cu ora 15.00. În cadrul întâlnirii va fi săvârșită Taina Sfântului Maslu și va fi susținută conferința Sfântul Simeon Noul Teolog (†1022): Un mileniu de la trecerea la Domnul a Sfântului Simeon Noul Teolog (†1022-2022), de către Pr. Fotea Dănuț.

Vineri, 1 iulie

Biserica parohiei Mădârjești, Protopopiatul Hârlău, va găzdui întâlnirea Cercului Pastoral nr. 9 Sfântul Nicolae, începând cu ora 8.00. În cadrul întâlnirii va fi săvârșită Taina Sfântului Maslu și va fi susținută conferința Sfinții Împărați Constantin și Elena - modele de rugăciune, de către Pr. Roșca Marin.

Sâmbătă, 2 iulie

Biserica parohiei Storești, Protopopiatul Hârlău, va găzdui întâlnirea Cercului Pastoral nr. 11 Sfânta Cuvioasă Teodora de la Sihla, începând cu ora 8.00. În cadrul întâlnirii va fi săvârșită Sfânta Liturghie, Taina Sfântului Maslu și va fi susținută conferința Rugăciunea transmisă prin media şi reţele sociale nu poate înlocui participarea fizică a credincioşilor la viaţa liturgică a Bisericii, de către Pr. Baciu Alexandru.