Doi arhierei ai Bisericii Cretei și Antiohiei au slujit în cetatea Iașilor

Arhiepiscopia Iașilor Septembrie 22, 2019   Autor: Flavius Popa

Credincioșii din Iași prezenți la slujbele duminicale au primit astăzi, 22 septembrie a.c., binecuvântarea arhierească a doi ierarhi străini ai Bisericii Ortodoxe. La Parohia „Tăierea Capului Sfântului Proroc Ioan Botezătorul” din centrul municipiului, Sfânta Liturghie a fost săvârșită de IPS Amfilohie, Mitropolit de Kisamos și Selino. Cu prilejul vizitei în cetatea Iașilor, Părintele Mitropolit Amfilohie va participa luni, 23 septembrie 2019, la prezentarea tezei de doctorat a părintelui arhimandrit Chrysanthos Antonios Tsachakis, ce va avea loc începând cu ora 12.00, la Facultatea de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași – sala Profesori. Alături de cei doi clerici străini, au mai slujit părintele arhimandrit Nathanael Neacșu și părintele paroh Viorel Sava, ambii cadre didactice la facultatea de teologie ieșeană.

La final, Mitropolitul de Kisamos și Selino a adresat celor prezenți un cuvânt de mulțumire și de învățătură: „Astăzi, în ziua Domnului, zi în care am săvârșit Sfânta Liturghie, cu ajutorul lui Dumnezeu ne aflăm împreună în acest sfânt lăcaș, cu binecuvântarea Părintelui Mitropolit Teofan. Mulțumim părintelui Viorel Sala și părinților slujitori, pentru invitația de a participa la această sfântă slujbă, în acest sfânt lăcaș pe care ni-l amintim de la sfințirea acestuia în anul 2014. Duminica, așa cum ne spune cuvântul, în limba greacă și în limba română – Dominus, Kyrie – este ziua în care suntem chemați, ca prin rugăciune și prin participarea la Sfânta Liturghie, să luăm parte la taina unității și comuniunii cu Domnul nostru, iar ceea ce săvârșim noi la fiecare sfântă sărbătoare și la fiecare sfântă slujbă, nu este altceva decât participarea la această taină a unirii cu Dumnezeu și a unirii noastre în taina Bisericii, pentru că ceea ce săvârșim noi este o taină a Bisericii întregi, a tuturor din toate părțile, a tuturor mădularelor ei”.

„Dacă ne vom uita la ei, vom vedea o formă de mucenicie”

Sfânta Liturghie arhierească a fost oficiată și la Catedrala Mitropolitană din Iași, fiind săvârșită de PS Părinte Qais Sadiq, Episcop de Erzurum, reprezentantul Patriarhiei Antiohiei la București și episcopul comunității creștin ortodoxe arabe din România. Duminica aceasta, ierarhul a poposit la Iași cu un grup de 40 de sirieni pelerini de la Centrul de Studii Ecumenice „Iordania” (ESC) din Latakia - Siria, aceștia participând la pelerinajul „România – Grădina Maicii Domnului” și vizitând obiectivele religioase din țară. Alături de Episcopul de Erzurum au mai slujit părintele Dosoftei Șcheul, mare eclesiarh al Catedralei Mitropolitane din Iași, părintele Hrisostom Rădășanu, consilierul Sectorului Învățământ al Arhiepiscopiei Iașilor, dar și părinții ostenitori ai catedralei mitropolitane și ai Centrului Eparhial.

„Ne-am bucurat foarte mult să ne rugăm împreună cu frații noștri sirieni. Dacă ne vom uita la ei, vom vedea persoane obișnuite, dar sub aparențele acestea se arată o formă de mucenicie, o formă de mărturisire de care noi, românii creștini, nu prea suntem conștienți, pentru că este foarte greu să fii creștin în Damasc, în Alep, în Latakia, de acolo de unde vin acești iubitori de Hristos, care timp de 2000 de ani s-au încăpățânat să-l iubească pe Domnul așa cum noi, poate, nu știm dacă am fi făcut-o. […] Astăzi ne-a rugat împreună cu ei, ei s-au rugat pentru noi și noi ne-am rugat pentru ei, ca să fim întăriți întru credință” a adăugat spre final părintele arhimandrit Hrisostom Rădășanu.

De asemenea, Preasfințitul Părinte Qais Sadiq a rostit în fața credincioșilor prezenți un cuvânt de recunoștință: „Mulțumim lui Dumnezeu, care ne-a binecuvântat ca să fim prezenți în mijlocul dumneavoastră și mulțumim Părintelui Mitropolit Teofan, care ne-a dăruit binecuvântarea să slujim în această catedrală sfântă, în jurul Sfintei Cuvioase Parascheva, mama noastră. […] Relațiile noastre sunt foarte vechi, Biserica Ortodoxă Română a tipărit pentru antiohienii arabi, pentru prima dată în istorie, o carte – liturghierul arabo-grec în 1701 și ceaslovul în 1703, iar Sfântul Antim Ivireanul a trimis tipografia la Alep. […]  Aici nu suntem musafiri, suntem în cea de-a doua casă, în cea de-a doua Biserică a noastră, în a doua patrie a noastră, noi suntem frați în Mântuitorul Iisus Hristos, iar după cum a relatat mai devreme părintele Hrisostom, Biserica noastră (a Antiohiei n.r.) a dat timp de două mii de ani numai martiri”.

La final, Părintele Episcop Qais a dăruit slujitorilor catedralei mitropolitane o cutie cu smirnă și un album cu icoane vechi din Latakia. Pelerinii sirieni prezenți la Sfânta Liturghie își vor continua zilele acestea pelerinajul prin România.