Bucurie in prima zi de Pasti la Centrul de Plasament "Gulliver"

Viața parohiei Septembrie 30, 2013

Beneficiarii Centrului de Plasament „Gulliver“ din Iaşi, copii cu sindromul HIV, au luat masa în prima zi de Paşti (n.r. duminică, 5 mai 2013) cu părintele Gheorghe Manole, de la parohia „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena“ - Galata, şi cu doamna preoteasă Georgeta. Agapa frăţească din ziua în care Biserica noastră a sărbătorit Învierea Domnului a fost oferită prin dragostea enoriaşilor de pe Dealul Galata. Mai întâi a fost oficiată o slujbă de mulţumire pentru toate binefacerile primite de cei care locuiesc în acest aşezământ de ocrotire social şi pentru angajaţi. Părintele Gheorghe Manole i-a apreciat cu acest prilej pe tinerii din centru pentru că au participat la slujba Învierii şi au oferit, alături de strana bisericii, răspunsurile liturgice. Daniela Caltea, şeful Centrului „Gulliver“ din Iaşi, şi-a manifestat recunoştinţa pentru gestul pe care credincioşii din parohia „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena“ din Iaşi l-au făcut pentru copii şi tinerii bolnavi de la „Gulliver“. În timpul mesei, tinerii din centru au cântat mai multe melodii folk şi apoi au vizionat un reportaj video de la masa festivă din anul 2012. „Ne-am simţit cu toţii bine alături de părintele şi de doamna preoteasă. Ne dorim astfel de momente cât mai des, întrucât multora dintre noi ne lipseşte dragostea părinţilor. A fost o atmosferă foarte frumoasă astăzi în centru“, a mărturisit unul din tinerii Centrului „Gulliver“. (C. Ciofu)